R’ın Tarihsel Perspektif ile Temel Özellikleri

R, S yazılım dilinin bir diyalekti olarak 1991 yılında Ross Ihaka ve Robert Gentleman tarafından Yeni Zelanda’da oluşturulmuştur. 1995 yılında ise R ın ücretsiz bir yazılım olarak sunulması için gerekli uygulamalara geçilmiştir. 1996’da iki mail listesi oluşturulmuştur. R-help genel sorular için, R-devel ise daha sofistike kullanıcıların yazılım geliştirme üzerine soruları için düzenlenmiştir. Günümüzde R-packages, R-packages-devel ve başka spesifik listeler de mevcuttur.

R’ın sunulması itibariyle genel özelliklerine bakacak olursak sintaksının S dili ile oldukça benzer olduğunu ve S+ kullanıcılarının rahatça geçiş yapabildiğini görürüz. R, Microsoft, Mac veya herhangi bir standart platformda kolayca çalışabilme özelliğiyle de zaman içinde ön plana çıkmıştır. Ayrıca, sıklıkla piyasaya sürülen yeni sürümleri ve güncellemeleri ile aktif geliştirme yapısı da R ın geçmişine dair söylenebilecekler arasında.

R’ın içeriği ise oldukça yalındır. Bunun en temel sebebi yazılımın olabildiği ölçüde paketlere dağıtılmış olması. Yıllar içerisinde yayınlanan R paketlerinin sayısı hızla artmış, güncel olarak R CRAN da bulunan paketlerin sayısı 10 binin üzerine çıkmıştır. Ayrıca, R yeni araçlar geliştirmeye uygun güçlü bir yazılım programı olarak tanımlanabilir. Açık kaynak bir program olması, kolayca ulaşılabilir olması nedeniyle de oldukça aktif ve yoğun kullanılan bir ağa sahip olan R, bahsedilen mail listeleri dışında Stack Overflow gibi ortamlarda da yaygın yer bulmuştur. Açık kaynak olması özelliği yalnızca R’ın ücretsiz olarak indirilip kullanılabilmesini getirmemektedir. Aynı zamanda kaynak kodlara ulaşım olduğu ölçüde programın ihtiyaçlar doğrultusunda modifiye edilebilip geliştirilebilmesine ve kodların paylaşım ve dağıtımının serbestçe yapılabilmesine de olanak veriyor.

Aşağıdaki figür Stack Overflow kullanıcıların farklı programlama dillerini beğenmeme yüzdelerini gösteriyor (David Robinson’un 31 Ekim 2017 de stackoverflow.blog da yayınlanan yazısı). Buna göre, %50 lik bir oran bir dile dair her bir etiketin like ve dislike alma sıklığının eşit oldğunu gösteriyor. Tüm değerlendirilen diller arasında R etiketleri en az dislike alan olurken oranı %0.5 civarında. Yani her 1 dislike için yaklaşık 199 like verilmiş. Diğer programlama dillerinin birçoğunda bu oranın %5 e yaklaştığını bazılarında %20’leri bulduğunu görüyoruz.

Açık kaynak olması avantajı ve sürekli ve hızla geliştirilmesi avantajları ile de, R’ın zaman içerisinde kullanımı ve popülerliği giderek artmış, özellikle son yıllarda birçok araştırmaya göre en çok kullanılan platform olmuştur. Örneğin, Rexer Analytics’in son açıklanan anketine göre 2015 yılı itibariyle kullanıcıların %36’sı kullandıkları ana platformun R olduğunu belirtirken, %76’sı R ın kullandıkları platformlardan biri olduğunu belirtmişlerdir. R kullanıcılarının 2015 te %76 olan payı 2007 yılında aynı düzenleyicinin anketine göre %23 olarak belirlenmiş. R’ın kullanım payına dair daha detaylı veriler ve değerlendirme için R’ın sektör payı ve gelişimi açısından dikkat çeken rakamlar başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Kaynaklar
http://www.rexeranalytics.com

What are the Most Disliked Programming Languages?

Etiketler: ,